Marihuana lecznicza

Marihuana na każdy rodzaj bólu głowy

Marihuana na każdy rodzaj bólu głowy

Posted by Marihuana Doctors on 06/25/2019 in Dolegliwości i schorzenia

Zaktualizowano 21 stycznia 2020 roku. Treść medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Prawie każdy (96%) doświadcza bólu głowy w pewnym momencie życia. Powtarzające się bóle głowy są uznawane za zaburzenie. Zdecydowanie najczęstszym typem jest napięciowy ból głowy, który dotyka 40% populacji Stanów Zjednoczonych każdego roku, zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of the American Medical Association. Migreny są również powszechne, dotykają 18% kobiet i 6% mężczyzn.

Co powoduje bóle głowy? Mogą one być oznaką stresu lub objawem innego zaburzenia, takiego jak wysokie ciśnienie krwi, lęk lub depresja. Mogą powodować ból, wrażliwość na światło i zapachy, mdłości, nieostre widzenie i zawroty głowy. Wiele osób traci czas z pracy, szkoły i działalności społecznej z powodu bólu głowy.

Over-the-counter leki, takie jak ibuprofen i acetaminofen, są często zalecane do leczenia bólu głowy. Leki na receptę, takie jak tryptany do leczenia migreny, są czasami zalecane. Środki domowe obejmują zimne lub ciepłe okłady, herbaty ziołowe, ćwiczenia, medytację i olejki eteryczne.

Jest jeszcze jedna opcja: marihuana. Oto przegląd siedmiu różnych rodzajów bólów głowy i wyjaśnienie, w czym może pomóc marihuana.

Napięciowe bóle głowy

Większość ludzi ma ten rodzaj bólu głowy od czasu do czasu, kobiety częściej niż mężczyźni. Niektórzy ludzie mają je codziennie. Odczuwają oni tępy, ciągły ból po obu stronach głowy, któremu czasami towarzyszy tkliwość twarzy i szyi, ucisk za oczami oraz wrażliwość na światło i dźwięk.

Migreny

Osoba, która doświadcza migreny, zazwyczaj odczuwa intensywny, pulsujący ból po jednej stronie głowy. Powszechna jest również zwiększona wrażliwość na światło, dźwięk i zapachy, a także nudności i wymioty. Około jedna trzecia osób cierpiących na migrenę doświadcza aury przed pojawieniem się bólu głowy. Mogą oni widzieć migoczące światła lub plamki, odczuwać drętwienie lub osłabienie mięśni.

Klasterowe bóle głowy

Tylko 0,1% populacji doświadcza tych bólów głowy. Są one jednak silne i nawracające. I w przeciwieństwie do innych rodzajów bólów głowy, są one sześciokrotnie bardziej prawdopodobne u mężczyzn niż u kobiet. Osoby cierpiące na te bóle głowy odczuwają intensywny piekący lub przeszywający ból za lub wokół jednego oka. Oczy mogą łzawić, a powieki mogą puchnąć. Są one nazywane "klasterowymi" bólami głowy, ponieważ mogą występować do ośmiu razy dziennie i trwać przez tygodnie lub miesiące.

Wysiłkowe bóle głowy

Występują podczas intensywnego wysiłku fizycznego, takiego jak bieganie, skakanie czy podnoszenie ciężarów. Mogą również wystąpić podczas stosunku płciowego. Osoby cierpiące na nie odczuwają pulsujący ból w całej głowie. Występują częściej u osób, u których w rodzinie występowała migrena.

Hipniczne bóle głowy

Ten rodzaj bólu głowy jest rzadki i zwykle dotyka osoby po 50 roku życia. Występuje tylko podczas snu i budzi osobę cierpiącą, dlatego czasami nazywany jest "budzącym" bólem głowy.

Zatokowe bóle głowy

Często mylony z migreną, ten ból głowy jest spowodowany wzrostem ciśnienia w zatokach, zwykle w wyniku alergii lub infekcji. Nagromadzenie powoduje ból w kościach policzkowych, czole lub mostku nosa i może mu towarzyszyć katar, gorączka lub obrzęk twarzy.

Bóle głowy spowodowane nadużywaniem leków

Wcześniej nazywane "bólami głowy z odbicia", występują z powodu częstego stosowania leków przeciwbólowych w leczeniu bólów głowy (zwykle migrenowych, napięciowych lub klasterowych). Ryzyko jest największe w przypadku leków narkotycznych i barbituranów, ale tryptany, ergotaminy i niektóre leki przeciwbólowe dostępne bez recepty również niosą ze sobą ryzyko, według American Migraine Foundation.

Nadzieja na bóle głowy

Leczenie bólów głowy za pomocą marihuany nie jest bynajmniej nowym pomysłem. Historyczne doniesienia z drugiego, trzeciego i czwartego wieku przed naszą erą zalecały konopie na bóle głowy. Po wprowadzeniu na Zachód w 1839 r. i stosowaniu jako lek przez około sto lat, konopie indyjskie stały się nielegalne w Stanach Zjednoczonych w 1937 r., co położyło kres ich powszechnemu stosowaniu jako środka leczniczego.

Jednak obecnie, kiedy 33 stany USA zalegalizowały medyczną marihuanę, zainteresowanie konopiami indyjskimi jako środkiem na ból głowy ponownie wzrosło. Bardzo niewiele najnowszych badań istnieje ze względu na ograniczenia rządowe, które ograniczają zdolność naukowców do prowadzenia badań nad marihuaną. Ale w 2017 roku, czasopismo Cannabis and Cannabinoid Research przyjrzało się badaniom, które zostały przeprowadzone w latach 1839-1937 i znalazło liczne dowody na skuteczność marihuany. Wśród wyników: "Wszyscy pacjenci doświadczyli poprawy, niektórzy zostali wyleczeni". "Natychmiastowa ulga i eliminacja bólu głowy przez 14 miesięcy po leczeniu". "Uznana za najskuteczniejszy lek na migrenę".

Ostatnio dwa badania wskazują na potencjał marihuany jako leku na migrenę (najlepiej zbadany rodzaj bólu głowy). W badaniu opublikowanym w 2016 roku z udziałem 121 osób cierpiących na migrenę, naukowcy z University of Colorado odkryli, że liczba miesięcznych bólów głowy zmniejszyła się z 10,4 do 4,6 przy codziennym stosowaniu marihuany. W innym badaniu, przedstawionym na III Kongresie Europejskiej Akademii Neurologii w Amsterdamie, w Holandii, w 2017 roku, naukowcy odkryli, że osoby cierpiące na migrenę, które otrzymywały dawkę 200 mg marihuany każdego dnia, doświadczały 55% mniej bólu i że marihuana była bardziej skuteczna w zmniejszaniu częstotliwości ataków niż lek na receptę.

Chociaż powód, dla którego marihuana działa w leczeniu bólów głowy nie jest całkowicie zrozumiały, jedna z możliwości odnosi się do stanu zapalnego. Bóle głowy zostały powiązane z nadmiernym stanem zapalnym w mózgu, a marihuana zawiera związki przeciwzapalne, w tym tetrahydrokannabinol (THC) i kannabidiol (CBD). Inna możliwość dotyczy receptorów kannabinoidowych w mózgu, które wpływają na to, jak odczuwany jest ból. Uważa się, że kannabinoidy zawarte w marihuanie zmieniają sposób działania tych receptorów i wyciszają sygnały bólowe.

Zanim spróbujesz

Jeśli cierpisz na bóle głowy, porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwości uzyskania ulgi dzięki medycznej marihuanie, jeśli mieszkasz w stanie, w którym jest ona legalna. Skonsultuj się z lekarzem przyjaznym konopiom indyjskim, który może doradzić Ci w kwestii odmiany, dawkowania i sposobu podawania. Pamiętaj też o możliwych skutkach ubocznych, które mogą obejmować obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca i wzrost niepokoju.

O autorze

Andrea Barbalich, dziennikarka, która zajmowała wysokie stanowiska redakcyjne w Meredith, Scholastic i Rodale, często pisze o zdrowiu dla RD, AARP, Health Monitor Network i innych punktów sprzedaży.