Nasiona konopi

Ministerstwo Rolnictwa chce złagodzić ograniczenia dotyczące produkcji konopi włóknistych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zamierza złagodzić ograniczenia administracyjne i łagodniejsze sankcje za uprawę i zakup włókna konopnego. Cel? Celem jest rozwój rynku konopi nad Wisłą.

Resort rolnictwa przesłał do Ministerstwa Zdrowia propozycje złagodzenia restrykcji dotyczących uprawy konopi włóknistych. Celem tych spotkań jest zaopiniowanie proponowanych postulatów. Zmiany w przepisach wpłyną bowiem m.in. na ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

Złagodzenia będą związane ze zmniejszeniem obciążeń administracyjnych, ograniczeniami w zakresie monitorowania upraw oraz skupu konopi. Złagodzenia obejmują również kierunki ich zagospodarowania, karanie producentów uprawiających odmiany konopi dopuszczone do uprawy w Polsce oraz definicję konopi włóknistych.

Pomysł złagodzenia sankcji przez resort rolnictwa jest pokłosiem lutowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. biogospodarki. Interpelację popierającą plantatorów konopi złożył wówczas Jarosław Sachajko, poseł PSL-Kukiz 15.

Straty w uprawach z powodu przekroczenia norm THC

Rolnicy zwracają szczególną uwagę na zapisy w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, która ogranicza ilość substancji psychoaktywnych, jakie mogą znajdować się w konopiach włóknistych. Jeśli poziom THC przekroczy 0,2 proc. plantator może stracić całą uprawę i plony w przypadku kontroli.

Podpisywanie umów i uzyskiwanie pozwoleń na uprawę konopi nie pomoże. Policja nadal traktuje legalnie działających hodowców konopi jak przestępców. Choć eksperci przyznają, że poziom THC w konopiach włóknistych dopuszczonych do uprawy może nieznacznie przekraczać dopuszczalny limit, to nadal tak jest.

Ministerstwo Rolnictwa widzi przyszłość dla przemysłu konopnego i wymierne korzyści finansowe dla rolników i państwa. Według Ministerstwa Rolnictwa wdrażanie innowacyjnych produktów opartych na konopiach jest związane z szybkim rozwojem branży na rynkach europejskich i światowych.

"Polskie rolnictwo ma szansę skorzystać na tym boomie". Uruchomienie krajowych programów wsparcia sektora konopi przemysłowych, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jest szansą na wykorzystanie tej sytuacji. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedzią wiceministra Jana Białkowskiego na interpelację posła Jarosława Sajko.

Konopie włókniste 1% THC

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce wprowadzić Wspólnotowy Katalog Odmian Roślin Rolniczych dla konopi włóknistych o zawartości THC do 1%. Ministerstwo tłumaczy, że przepisy Unii Europejskiej dotyczące materiału siewnego nie uzależniają wpisu odmian konopi do krajowych rejestrów od zawartości THC. Jedynie przepisy dotyczące płatności bezpośrednich ograniczają ilość THC w suchej masie, którą można otrzymać w ramach dopłaty.

Białkowski uważa również, że Polska ma doskonałe warunki glebowe i klimatyczne do uprawy konopi włóknistych, a uprawa tej rośliny ma wielopokoleniową tradycję wzdłuż Wisły.

Rosnący popyt na olej konopny i włókna naturalne w kraju i za granicą to duża szansa dla rozwoju tego sektora. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi zdrowotnych, środowiskowych i użytkowych zalet oleju konopnego i włókien naturalnych. W odpowiedzi ministerstwa na interpelację poselską PSL/KUKIZ15 czytamy, że uprawa konopi ma pozytywny wpływ na bioróżnorodność, zrównoważony rozwój i produkcję rolną.

Konopie to zrównoważona uprawa, ale rolnicy wciąż się boją

Od 2012 roku uprawa konopi wzrosła z 0,6 tys. do 3 tys. hektarów. Winny jest rosnący popyt na produkty na bazie konopi. Konopie przemysłowe są wykorzystywane w trzech głównych obszarach. Włókno jest wykorzystywane do produkcji tekstyliów, włóknin i kompozytów. Nasiona są wykorzystywane do produkcji oleju spożywczego, a suszone kwiaty i nasiona są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Rolnicy wciąż traktowani są jak przestępcy. Przekonał się o tym 29-letni rolnik z Biłgoraja, u którego policja szukała broni i narkotyków. Stracił plony i zbiory. Możesz przeczytać nasz pełny artykuł na temat tej sprawy, który opisaliśmy na naszych łamach około miesiąc temu.

Polecamy również rozszerzony wywiad z zatrzymanym przez policję rolnikiem, przeprowadzony przez Mops podczas Tygodnia Zioła.

Źródło: www.farmer.pl