Nasiona konopi

Badanie nad wpływem marihuany i nikotyny

Uniwersytet SWPS rozpoczął nowy projekt naukowy. Naukowcy chcą zbadać wpływ nadmiernego używania marihuany i nikotyny na funkcje poznawcze. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dofinansowało projekt kwotą ponad 180 000 zł.

Dlaczego taki projekt? Naukowcy z SWPS podają, że marihuana jest jednym z najczęściej używanych środków psychoaktywnych na świecie. Około 40% jej użytkowników jest również uzależnionych od nikotyny.

Wiele badań wykazało, że długotrwałe używanie marihuany lub nikotyny prowadzi do zmian w strukturze i funkcji mózgu, co może wpływać na naszą pamięć, uwagę lub percepcję, a nawet bardziej złożone procesy, takie jak myślenie abstrakcyjne.

Naukowcy wybrali ten projekt również ze względu na liczne ruchy na rzecz legalizacji marihuany i ważne jest, aby wiedzieć, jaki jest jej wpływ na obszar, który jest bardzo ważny w życiu człowieka: funkcjonowanie poznawcze.

Wpływ na nikotynę i marihuanę

Naukowcy z SWPS są zgodni co do tego, że palenie marihuany przez długi czas, podobnie jak nikotyny, może mieć negatywny wpływ na organizm. Chcą wiedzieć, jaki wpływ ma regularne spożywanie obu substancji na funkcje neurokognitywne danej osoby.

"Poprzednie badania sugerują, że skutki tych stymulujących substancji są zupełnie inne". Projekt ma na celu lepsze zrozumienie interakcji między marihuaną a nikotyną na poziomie behawioralnym i psychofizjologicznym.

Projekt ten jest ważny przynajmniej z dwóch powodów. Dotyka ważnej kwestii społecznej, jaką jest nadużywanie substancji psychoaktywnych (jednej legalnej, drugiej nielegalnej). Po drugie, możemy określić, która z tych substancji jest bardziej szkodliwa dla funkcji pamięci i uwagi, docierając do grupy palącej papierosy.

Będą oni badać funkcje poznawcze i pamięć

Zespół prof. Brzezickiej planuje przeprowadzić eksperyment mający na celu porównanie funkcji poznawczych (wykonanie dwóch zadań testujących pamięć krótkotrwałą i epizodyczną) u osób regularnie spożywających marihuanę i nikotynę. Porównane zostanie również funkcjonowanie poznawcze osób, które używają tylko marihuany lub nikotyny z osobami, które nie używają żadnej z tych substancji. Podczas występu badanych, rejestrowana będzie aktywność ich mózgu za pomocą elektroencefalografu (EEG).

Marihuana jest jedną z najczęściej używanych substancji psychoaktywnych na świecie. Około 182,2 miliona ludzi używa marihuany, a liczba ta powinna wzrosnąć, ponieważ marihuana staje się coraz bardziej zalegalizowana i stosowana w medycynie.

Nadal trudno jest prowadzić badania w tej dziedzinie, ale wyniki badań powinny kierować polityką narkotykową i dostarczać użytkownikom potrzebnych informacji na temat możliwych konsekwencji używania marihuany i najbezpieczniejszych sposobów jej używania.

Źródło: www.swps.pl